Deficyt kaloryczny – co i jak?

 

Cześć, dzisiaj deficyt kaloryczny!

Absolutną podstawą, tego by schudnąć jest deficyt kaloryczny.

Deficyt kaloryczny to stan utrzymania naszego organizmu w ujemnym bilansie kalorycznym, inaczej rzecz ujmując musimy spalać więcej kalorii, niż dostarczamy naszemu ciału z pożywienia. Korzystając ze specjalnego wzoru, lub wyspecjalizowanych stron internetowych, możemy w łatwy i szybki sposób wyliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne (czyli ilość kalorii, jaką powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi przy danym poziomie aktywności, żeby utrzymać stałą wagę) oraz nasz deficyt (wartość ta musi być mniejsza niż nasze zapotrzebowanie, przykładowo moje zapotrzebowanie wynosi 2000 kalorii, aby wygenerować deficyt powinnam odjąć pewną podaż kalorii – np. -200 kalorii). Otrzymany wynik stanowi ważny punkt odniesienia. Utrzymując w naszych posiłkach przyjętą wcześniej podaż kalorii, możemy kontrolować proces odchudzania. Liczbę posiłków warto dobrać pod nasz styl życia – ważne, aby zachować wspominaną ilość energii. Jeśli wygodniej jest nam zjeść trzy większe posiłki – jemy trzy większe, jeśli natomiast preferujemy jeść mniejsze porcje a częściej – spożywamy pięć mniejszych posiłków.

Czy będąc w deficycie kalorycznym mogę zjeść lody lub ulubioną pizzę?

Oczywiście, że tak! Zdrowe podejście do odżywiania nie polega na całkowitym ograniczeniu produktów uznawanych za niezdrowe. Większość dietetyków uważa, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest stosowanie  zasady 80/20, to znaczy, że nasza dieta powinna składać się w 80% z produktów nieprzetworzonych, zdrowych i w 20% z produktów rekreacyjnych, bardziej przetworzonych. W ten sposób dostarczając naszemu organizmowi raz na jakiś czas coś nie do końca zdrowego, ograniczymy łaknienie i apetyt na tego typu produkty, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie będzie nam ich brakować. Proces odchudzania, czyli redukcji tkanki tłuszczowej przebiegnie o wiele szybciej i przyjemniej, dzięki temu, że nie odmówimy sobie wszystkiego od razu. Zdrowe odchudzanie nie polega tylko na jedzeniu całymi daniami sałaty! Każdy ma czasami ochotę na coś powszechnie uznawanego za niezdrowe i jest to z pewnością normalne.

Aktywność fizyczna

Kolejnym ważnym aspektem utrzymania deficytu kalorycznego jest aktywność fizyczna. To właśnie dzięki niej nasz organizm jest w stanie generować ujemne saldo kaloryczne. Czy aby schudnąć muszę biegać? Absolutnie nie! Warto zacząć od zwiększenia liczby kroków, pokonywanych codziennie do 10 tysięcy. Spacer do sklepu czy pracy zamiast przejazdu tramwajem będzie o wiele korzystniejszy dla naszego zdrowia. Poziom aktywności możemy zwiększać absolutnie w każdy sposób. Niektórzy uwielbiają rowerowe przejażdżki, inni domowe treningi z filmikami wideo a jeszcze inni trenują siłowo na siłowniach.

Wszystko jest zależne od nas, od tego co lubimy a czego niekoniecznie. Warto poszerzać swoją wiedze z zakresu odchudzania, tak aby dążąc do wymarzonej sylwetki zachować zdrowie fizyczne oraz równie ważne zdrowie psychiczne. Deficyt kaloryczny nie jest twoim wrogiem, jest przyjacielem. Nie dajmy się nabrać słuchając o kolejnej świetnej i rewolucyjnej diecie, bo o ile efektu jo-jo możemy się jeszcze pozbyć, to problemów zdrowotnych niestety nie tak łatwo.

 Zapraszam na mojego Instagrama – Kliknij tutaj

Przykładowy kalkulator zapotrzebowania kalorycznego – Kalkulator zapotrzebowania – kliknij tutaj

 

Deficyt kaloryczny, zdrowie

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trening, odchudzanie i zdrowy tryb życia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *